Posted on

Ako prežiť pandémiu: Český príbeh

Adventurous Kate obsahuje pridružené odkazy. Ak prostredníctvom týchto odkazov uskutočníte nákup, zarobím vám províziu bez ďalších nákladov. Vďaka!

Zdieľajte na Twitteri
Zdielať na Facebook-u
Zdieľať na Pinterest
Zdieľajte e -mail

Ako prežijete pandémiu, keď pracujete v pohostinstve? Toľko ľudí tento rok stratilo svoje podniky, na úžasný smútok. Ale iní urobili skutočne inovatívne veci a vrátili sa silnejšie ako kedykoľvek predtým.

Nedávno česká turistická rada vyzdvihla príbehy miestnych obyvateľov v Prahe, ktorí kreatívne otočili svoje podniky, aby prežili počas pandémie. Našli spôsob, ako prežiť – aj keď dúfajú, že čoskoro privítajú viac cestujúcich.

Sledoval som videá a bol som zasiahnutý tým, ako sa pohybovali.

A keď som ich sledoval, mal som jeden príbeh, ktorý som chcel povedať najmä:

Príbeh Petr, Gabi a Etapa – kaviareň v mojom susedstve Karlína v Prahe. Kaviareň, ktorá nielen prežila pandémiu, ale podarilo sa im prosperovať pod novým normálom. Príbeh vytrvalosti a komunity. Príbeh, dúfam, že sa vám bude páčiť.

Tento značný obsah obsahu vám prináša český cestovný ruch.

POZNÁMKA – Vyššie uvedené video je v Čech. Stlačte tlačidlo CC a ukážu sa anglické titulky.

Klenot v Karlíne

V mnohých európskych mestách cestujúci radi skúmajú rôzne štvrte a zistia, že druhy skrytých drahokamov vedia iba miestni obyvatelia. Ale napodiv, v Prahe, zistím, že väčšina cestujúcich sa drží starého mesta a zriedka sa púšťa za hranicami Prahy 1, centra mesta.

Staré mesto je samozrejme krásne – toľko brenetových budov, hrad pozdĺž rieky. Ale aj mimo starého mesta sa toho veľa deje. Natoľko, že mám takmer pocit, že Praha sú dve mestá – štvrte plné turistov a štvrte, ktoré nikdy nevidia turistov. Karlín, jedna z najchladnejších štvrtí v Prahe, je druhá.

Karlín je miesto, kde žijem teraz a kde môj priateľ Charlie žil posledných 10 rokov. Miluje to natoľko, že na svojich cestách vždy hľadá ekvivalent Karlína: rozvíjajúci sa, trendy, miestne a cool. Poblenou v Barcelone. Prati v Ríme. Roma Norte v Mexico City.

Karlín je 20 minút chôdze po rieke od starého mesta. Je to jedinečné v tom, že je ohraničená kancelárskymi budovami, ale v strede je obytná oblasť s parkmi, obchodmi, kaviarňami a Pražskými ochrannými známkami cukroviniek.

A jednou z týchto kaviarní je ETAPA, ktorú vlastní obyvatelia Karlín a blogeri Praha Food Petr Ogurcak a Gabi Ogurcakova. Karlín bol ústredným prvkom otvorenia ich podnikania.

“Je to v strede, ale nie je to zelené, ale nie je to tak,” hovorí Petr. “Je to všetko všetko.”

“Existuje veľa vysťahovalcov,” dodáva Gabi. “A môžete si tu kúpiť všetko, čo potrebujete, nemusíte ísť do veľkého obchodného centra.”

“Hovoríme tomu malý Berlín,” hovorí Petr.

Malý Berlín! To je perfektné! Táto fráza zapuzdruje Karlína stručnejšie ako čokoľvek iné, čo som počul.

Petr a Gabi mimo ich kaviarne, Etapa.
Začatie podnikania

Ako sa zrazu rozhodnete založiť malú firmu? Niektorí ľudia majú podnikateľský požiar v bruchu od narodenia, ale pre niektorých ľudí všetko zapadá na miesto v pravý čas.

Pre Petra a Gabiho, manželského páru v tridsiatych rokoch, chceli niečo viac zo života.

“Nechceli sme len sedieť doma a pracovať za našimi počítačmi,” hovorí mi Gabi.

„Chceli sme niečo, keď sa môžeme stretnúť s ľuďmi. Takže prvá myšlienka – “Obráti sa na Petr. “Myslím, že si začal vyrábať chlieb?”

“Myslím, že mojou ambíciou bolo vyrobiť kyslý chlieb,” hovorí Petr s úsmevom. “Šanca to urobiť správne.”

V roku 2019 Pettr aj Gabi pracovali v profesiách súvisiacich s webom-Petr ako dizajnér UX, Gabi ako špecialista na marketing plateného vyhľadávania. Vo svojom voľnom čase prevádzkovali blog o potravinách, PG Foodies, ako koníček.

(Zábavná skutočnosť: Bol som tiež špecialista na marketing plateného vyhľadávania a potom som opustil svoju prácu na cestovaní po svete. Na rozdiel od mňa Gabi neopustil veľkolepým spôsobom; ako nezávislá pracovníčka jednoducho časom znížila svoje pracovné zaťaženie.)

“Som tak vďačný, že som nechal všetko pozadu,” povzdychol si Gabi. “Spočiatku to bolo kreatívne, ako pred ôsmimi rokmi, ale potom …”

„Stalo sa to technické ako kreatívne,“ hovorí Petr. “Cítili sme sa trochu unavení z prostredia IT.”

Keďže boli úspešní blogeri o potravinách, premýšľali o tom, že s jedlom niečo urobia viac. A potom prišla príležitosť priamo do srdca Karlína.

“Bývame tam práve tam,” hovorí Petr a ukázal hlavu po ulici. „Našli sme toto miesto. Zamilovali sme sa do toho. A nevedeli sme, s čím by sme urobilinullnull

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *